Atatürk’ün Parfümü

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü bir de parfümüyle analım.

Bazı kaynaklara göre Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu sırada başucunda saatin yanında Bourjois Soir de Paris adlı parfüm bulunduğu bilinmektedir. Bu parfüm kullandığı bir parfüm müydü yoksa dekoratif amaçlı mı orada duruyordu, bu konuda resmi bir kaynak yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

“Paris Akşamı” anlamına gelen “Soir de Paris”, 1928’de Ernest Beaux tarafından yaratılmıştır ve Bourjois markasının en bilinen parfümüdür. 1969 yılında üretimi durdurulmuş ve 1992’de Francois Demachy ve Jacques Polge tarafından yeniden düzenlenerek satışa sunulmuştur.

Elimdeki şişe EDC olup, 1969 yılı öncesine aittir. 

Parfümden bahsedecek olursak:

Kokladığınız anda gözlerinizi kapatıp geçmişe doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Kesinlikle bu döneme ait bir parfüm değil. Menekşe ve bergamotlu bir açılışın ardından iris, gül, yasemin,leylak ve karanfil çiçeklerini seçebildiğim biraz yeşil, pudralı, nostaljik bir çiçek buketi… Bu çiçek buketinin sardığı hafif tatlı baharat havası ile reçinemsi ve odunsu alt notalar… Oldukça zarif ve asil… 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.

Not: Kendi koleksiyonundan bu parfümü denemem için bana ödünç veren Cüneyt Akçetin’e çok teşekkür ederim. 

Derya Türkan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir