Designer Parfüm ve Niche Parfüm Tanımları

 

Designer (Tasarımcı) Parfüm 

Dior ve Chanel gibi ünlü moda evleri, koku dünyasında designer (tasarımcı) olarak kabul ediliyor. Kıyafet, ayakkabı, çanta, aksesuar, makyaj malzemesi gibi ürünler üreten bu moda evlerinin ürettiği parfümlere de designer parfüm adı veriliyor. Designer parfümler daha geniş bir kitleye ulaşmak için daha büyük sayılarda üretilmekte ve genel nüfus tarafından daha fazla bilinmektedir. Genel kitlenin beğenisini kazanacak ve raftan daha hızlı çıkacak daha güvenli ve popüler kokulara yönelmektedirler. Pazarlamaya oldukça önem vermekte ve reklam kampanyalarına büyük bütçeler ayırmaktadırlar. Bulunabilirlik, fiyat ve popülerlik konusunda niche parfümlere göre daha üstündürler.

Niche (Niş) Parfüm 

Niche (niş) parfümden bahsetmeden önce “Niş pazar” ve “Niş pazarlama” kavramlarını açıklamak gerekiyor. ‘Niş pazar’, gereksinimleri tam olarak karşılanamayan küçük bir müşteri grubunun istek ve ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için belirlenen çok dar kapsamlı, küçük bir pazar bölümüdür. “Niş pazarlama” ise,  göreceli olarak benzer niteliklerde mal/hizmetlere gereksinim duyan, bir ya da daha çok benzer özelliği paylaşan, küçük bir tüketici kitlesinin istek ve ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen pazarlama faaliyetlerine denir.  Niş pazarlanan ürünler, belirli bir hedef kitlenin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilen ürünlerdir. 

En yalın tanımıyla sadece parfüm üretimiyle uğraşan ve bu konuda uzmanlaşan parfüm evlerinin sattıkları parfümler, niş parfüm olarak tanımlanmaktadır. Niş parfümlerde kitlesel beğeniden ziyade, şişede yakalanılmak istenen duyguyu, düşünceyi veya özlemi temsil eden sanatsal kokuların yaratılması hedeflenir ve yüksek oranda en kaliteli bileşenlerin kullanıldığı parfüm fikri ve vizyonuyla hareket edilir. Sanatsal ifade ve yaratıcılık oldukça önemlidir ve bu durum kimi zaman, hedef kitle tarafından kabul edilmeme tehlikesiyle karşı karşıya oldukları anlamına da gelmektedir. Küçük ölçekli üretim ve daha kaliteli içerik nedeniyle, niş parfümler tasarımcı parfümlerinden çok daha maliyetlidir ve daha kısıtlı bir dağıtım ağına sahiptirler. Çoğu perakende mağazasında yaygın olarak bulunmazlar ve fiyatları genellikle daha yüksektir.

Geçmişte, niş ve designer parfümler arasında net bir ayrım olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, tasarımcı markalar özel veya sınırlı sayıda koleksiyonlar çıkartmaya başladıkça ve niş markalar daha çok ana akım markalara benzemeye başladıkça bu ayrım daha da bulanıklaşmaya başlamıştır. Piyasa ve sektör akışkan,  designer ve niş parfümler piyasada yerlerini değiştiriyor. Her kategoride iyi parfümler mevcut. Bir parfüm kaliteli ve güzel koktuğu, ruhunuza hitap ettiği sürece nasıl sınıflandırıldığı ne kadar önemli sizin için, bunu da sorgulamak lazım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir