PUDRALI PARFÜMLER

İnsanların pudrayı tam olarak ne zaman kullanmaya başladıklarını söylemek zor ama çağımızdan iki bin yıl önce Mısırlıların ciltlerini beyazlatmak için özel bir pudra kullandıkları biliniyor. Böyle bir tozun bileşimi insanlık tarihinde birçok kez değişti. Gabriella Hernandez’in Classic Beauty: The History of Makeup adlı kitabında Roma döneminde, “tebeşir ve sirkeli yüz kremleri ten rengini aydınlattı ve ince öğütülmüş süsen kökü yüz pudrasında kullanıldı” cümlesi yer almaktadır.  Cildi beyazlaştırmak için yüze sürülen bu karışıma “talak” adı verilmiştir. Bugün kullandığımız “talk” kelimesi, “talak”tan gelmektedir. Eski Mısırlılar önceleri yüzlerini alçı sürerek beyazlaştırmışlar, zamanla bunun yerini buğdaydan elde edilen nişasta almış, daha sonra ise pirinç tozu kullanılarak pudra elde edilmeye başlanmıştır. 

Pudra kokulu parfümlerden bahsedecek olursak, bu parfümler bize çoğunlukla geçmiş döneme ait kozmetik kokularını hatırlatmaktadır. Talk pudrası, ruj ya da  eski moda kozmetiklerin kokusu… Pudralı kokuların sihirli bir şekilde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Sık sık ‘vintage’ olarak tanımlanan bu parfümler, bizim birçok anımızı canlandırabilir. Banyo sonrasında annemizin bizim için kullandığı talk pudrası kokusuyla çocukluk anılarımızın ya da  her zaman pudralı klasik parfümlerden birini kullanan bir aile üyemizin hatırasının bir anda aklımızda belirdiğini fark edebiliriz.

Pudra kokulu parfümlerde pudramsı etkiyi yaratmak için farklı bileşenler kullanılmaktadır. Bunlar genellikle; iris, menekşe, heliotrop ve misktir. Bu notalarla birlikte gül, mimoza, vanilya, reçineler ve amber kullanımı da bazı parfümlerde pudramsı etkiyi desteklemektedir. Bu parfümler genellikle temiz ve yumuşak kokarlar. Kimi zamansa size kaşmir bir kazağa sarılmanın yumuşak sıcaklığını ve ipeksi zarafetini hissettirirler.


İris

Son zamanlarda ise genellikle bir parfümörün, bir kokuya fazladan bir miktar menekşe veya iris eklemesiyle mevcut bir parfümün pudralı flankerını çıkarttığını da görmekteyiz: Chanel No. 19 Poudre, Valentino Valentina Poudre, Keiko Mecheri Loukhoum Eau Poudree vb.

Eğer parfümlerde pudra kokusu seviyorsanız sizin için hazırlamış olduğumuz listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Pudra Kokulu Parfümler

Lorenzo Villoresi Teint de Neige

Profumum Roma Soavissima 

Narciso Rodriguez Narciso Poudree

Frederic Malle Iris Poudre

Guerlain L’instant Magic

Chanel No 19 Poudre

Essential Parfums The Musc

Masque Milano Lost Alice

Chloe Signature 

Montale Powder Flowers

Cacharel Noa

Guerlain Insolence Edt

Prada d’Infusion Iris

Nicolai Poudre de Musc Intense

Ajmal Violet Musc

Chloe Love

Jean Charles Brosseau Ombre Rose L’Original 

Pierre Guillaume Poudre de Riz 

Guerlain L’Heure Bleue

Guerlain İris Ganache 

Guerlain Après L’Ondée 

 

 

Flanker: Ticari başarı yakalayan parfümün içeriğine belli bir oranda sadık kalınarak ya da tamamen değiştirilerek yeni bir parfüm yaratılması ve isminin başına ya da sonuna genellikle “intense”, “sport”, “l’eau” ya da “fresh” gibi kelimeler eklenerek piyasaya sürülmesine verilen isim.

Kaynaklar:

  1. https://www.fragrantica.com/news/How-to-Choose-the-Right-Powder-Powdery-Notes-in-Perfumery-17630.html
  2. https://www.turktob.org.tr/dergi/makaleler/dergi17/TTOB_Dergi17_WEB-70_73.pdf
  3. https://www.amazon.com/Classic-Beauty-History-Gabriela-Hernandez/dp/0764353004 
  4. https://www.sylvaine-delacourte.com/en/guide/the-powdery-facet
  5. http://www.gurmekokular.com/2019/04/koku-aileleri.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir